Rekordnövekedés a globális napenergia-piacon
Az újonnan üzembe helyezett napenergia-termelő kapacitás 5%-kal nőtt a világon 2018-ban. A legnagyobb növekedést az Európai Unió tagállamai tudhatják magukénak. 28 országban 5,9 GW-ról 8 GW-ra emelkedett a mutató, azaz 36%-kal nagyobb kapacitást helyeztek üzembe 1 év alatt – a SolarPower Summit nevű energetikai konferencián tudatták, Brüsszelben. Európát nézve 20%-os a növekedés, 11 GW új kapacitással.
Közleményben tudatta Christian Westermeier, az európai napenergiai szövetség elnöke, hogy az EU megnyitotta az utat a napenergia növekedése előtt úgy, hogy megszüntette a napelemekre vonatkozó kereskedelmi korlátozásokat.
5 év után ismét Németország vezet az európai napenergia-piacon, közel 70%-os éves növekedést mutatva (2018-ban három GW-tal nőtt a teljesítőképességük), ezért a tavaly 1,6 GW-tal bővülő Törökország a 2. helyre került. A legjobb ötöt még Hollandia, Franciaország és Olaszország adja.
Világviszonylatban Kína még úgy is a világban üzembe helyezett kapacitás 42%-áért felel, hogy 2017-hez képest 17%-kal, 44,1 GW-ra csökkent. Második helyen az USA van (11,4 GW), a 3. helyen pedig India (8.3 GW) áll.
Az 5%-os globális növekedés meglepetés volt, hiszen az elemzők a kínai napenergia-program 2018 májusában történt átalakítása miatt - az új naperőművek támogatásának csökkentése-, azt jövendölték, hogy emiatt maximum 1-2%-os lesz a növekedés. Viszont azt sem zárták ki az elemzők, hogy kivételesen apadni fog az üzembe helyezett kapacitás.
Az európai szervezet szerint ez a nem várt emelkedés annak is betudható, hogy a kínai átmeneti leállás miatt a napelemekből túlkínálat volt, ezt pedig a fejlődő országok ki is használták. 2015-ben 59; 2016-ban 76,8; 2017-ben pedig 95 GW új kapacitást mértek globálisan, így a múlt évi növekedés minden eddiginél nagymértékűbb.