Napelem hatásfok
A nap energiáját felhasználó rendszereket fotovoltaikus rendszernek nevezzük. A tetőre szerelt panel általában félvezető szilikonból készülő napcella. Ez két rétegből áll, egy negatívból és egy pozitívból. Míg az egyikben elektronhiány, a másikban elektron többlet van.
A napsugárzás hatására az elektronok a negatív részről a pozitívra vándorolnak és mivel az áram egyenlő az elektronrészecskék áramlásával a vezetékben, így az áram ezzel előállítódott.
Mindegyik napelem rendelkezik egy úgynevezett hatásfokkal. Ez mutatja meg, hogy hány százalékát képes árammá alakítani a napsugárzásnak. Általánosságban 15-16 % körüli ez az érték. A felhasználható áram mennyiségében viszont már ez is nagy eltéréseket hoz.
Inverter segítségével az egyenáramot át kell alakítani váltóárammá. Az inverter hatásfokából tudhatjuk meg, hogy a napelem által előállított egyenáram hány százaléka alakul át váltóárammá.
Az így létrejövő váltóáram egy részét azonnal fel lehet használni. Ami nem kerül közvetlen felhasználásra, egy akkumulátorba raktározódik el, vagy az elektromos hálózatra kapcsolva jóváíródik. A jóváírt mennyiséget kifizetik vagy később fel is lehet használni. Nyomon lehet követni a termelt áram mennyiségét az inverter segítségével.