A napelem fejlődése rohamos növekedésbe kezdődött
A napelem fejlődése rohamos növekedésbe kezdődött
Azzal eddig is tisztában voltunk, hogy a napelem hatalmas fejlődési irányt vett, hiszen sorra közölték a jobbnál jobb és érdekesebb fejlesztéseket, rengeteg fajta megoldást kipróbálva a napelem piacán. A napelem azonban még további fejlődési tempót vett fel az eddigiekhez képest.
A lausanne-i műszaki egyetemen dolgozó Michael Grätzel, a fotonikai laboratórium vezetője létrehozott egy olyan napelem típust, amely eddig a legjobb hatásfokot mutatja az összes többi fejlesztés közül, ez a napelem pedig a perovszkit napelem. Több, mint húsz százalékos hatásfokot sikerült elérnie a svájci kutatócsoportnak, amely az eddigi legnagyobb mértékű, így a szilícium alapú napelem egyértelmű versenytársa lett a perovszkit napelem, hiszen a méretük igencsak hasonló.
Olyan titántartalmú és kalciumtartalmú oxid ásvány a perovszkit, amely a konverziós hatásfokot 22,1 százalékra tudja növelni 3,8 százalékról, mindezt egy évtized leforgása alatt, így egyértelműen kijelenthető, hogy a fotonika szempontjából ez egy igencsak kivételes eredmények számít. A laboratórium vezetőjének kutatócsoportjának sikerül olyan új módszert létrehoznia a perovszkit napelem elkészítésére, amely által egy négyzetcentiméternél is többre sikerült a méretet növelni, nem beszélve arról, hogy a napelem hatásfokának növekvése mellett a környezetre kibocsátott káros hatások is csökkenteni, így ez a fajta napelem már korántsem olyan veszélyes a környezetre, mint eddig. Régebben mérgező vegyületek segítségével sikerült létrehozni a napelem egészét, de nem csak ez volt probléma, hanem a nagyon kicsi méret is.
A két fajta napelem azonban együtt sokkal jobban tud működni. A szilícium alapú és a perovszkit alapú napelem rétege együtt még hatékonyabb, így akár a 30 százaléknál is magasabb hatásfokot lehet elérni, de elméletben már a 44 százalékot is el lehetne érni. A napelem sokkal nagyobb hatásfoka azért lehetséges, mert a nagy energiával rendelkező fényt a fölső perovszkit réteg el tudja nyelni, így az alacsonyabb energiával rendelkező fényt átengedi, amelyet a perovszkit réteg alatt található szilícium réteg fog elnyelni, ez által a két legjobb fejlesztésű és hatásfokú napelem együtt dolgozhat.