Hírek

    Napsütés hazánkban

    Napsütés szempontjából Magyarország legkedvezőbb és legkedvezőtlenebb helye között a különbség mindössze kb. 8%.

    Ez tehát azt jelenti, hogy hazánk területén belül napsütés szempontjából nincsenek lényeges, a napenergia-hasznosító rendszerek működését döntően befolyásoló különbségek. Kijelenthető tehát, hogy az egész ország területe alkalmas a napenergia-hasznosító rendszerek létesítésére.

     

    Magyarország éves napsütéses óráinak száma

    Napfénytartamon azt az időtartamot értjük, ameddig a felszínt közvetlen sugárzás éri. A napfénytartamot befolyásoló tényezők a csillagászatilag lehetséges napfénytartam, a domborzat valamint a felhőzet - ez utóbbi a napsütést még a besugárzásnál is erősebben befolyásolja. Magyarországon legnaposabb a Duna-Tisza közének déli fele 2000 óra fölötti évi napsütéssel, legkevésbé napos területeink pedig az Alpokalja és az ország észak-keleti régiója, 1800 óránál is kevesebb évi napfényösszeggel.

     

    Télen magasabb hegyvidékeink másfélszer annyi napfényes órában részesülnek, mint az alföldi területek, mivel télen gyakoriak az olyan inverziós helyzetek, amikor az alacsonyabban fekvő vidékeket megülő ködből magasabb hegyeink kiemelkednek, és zavartalan napsütésben részesülnek. Nyáron ellenben a hegységek borultabb, csapadékosabb időjárása miatt mindegy 10 százalékkal kevesebb a napsütéses órák száma az alacsonyabb fekvésű sík fekvésű területekhez viszonyítva.

     

    Napsugárzás spektrális megoszlása

    Fénynek nevezzük az elektromágneses sugárzásnak egy bizonyos tartományát, amelyből a 400-800 nm hullámhosszúságú az ember számára látható a következő színekben:

    • 400-420 nm - ibolya
    • 420-490 nm - kék,
    • 490-540 nm - zöld
    • 540-640 nm - sárga,
    • 640-800 nm - vörös
    • Felette hősugárzás


    0,29-0,4 m: ibolyántúli sugárzás, részaránya 9%

    0,4-0,75 m: látható fény tartománya, részaránya 49%
    0,75 m-től: nem látható infravörös (hő-) sugárzás, részaránya 42%

     

    A napelem elhelyezése égtáj és dőlési szög alapján:

    A napelemeket nem mindegy, hogy milyen tájolás és dőlésszög szerint helyezzük el. Egy rosszul megválasztott beállítás miatt csökken a villamos energia előállításának mennyiség. Magyarországon déli tájolást és 35?-os dőlési szöget szokás megadni. A napelem táblákat úgy is helyezhetjük el, hogy egy napkövető rendszert építünk, ami követi a Nap mozgását és így jóval optimálisabb teljesítményt érhetünk. Ennek a napkövetős rendszernek a hátránya, hogy bonyolult automatizálási rendszer szükséges és megnöveli a napelem rendszer költségét. Megtérülése pályázat nélkül kétséges.

     

    Cégünk a napelemes rendszerek teljeskörű menedzselésével foglalkozik. Napelem rendszer telepítéseket pályázati támogatással, pályázatírással együtt is vállalunk Győr, Csorna, Pápa, Mosonmagyaróvár, Komárom, Sopron, Veszprém, Tatabánya, Székesfehérvár városok környékén. A pályázatírástól a tervezésen át a megvalósításig. Önt érdekelné napelemes rendszer pályázati lehetőség esetén?

     

    Kérje ingyenes konzultációnkat és felmérésünket: Napelemes rendszer ajánlatkérés

    Elérhetőségeink

    Free Energy Team Kft.
    9028 Győr, Fehérvári út 78. (Ternyák udvar - leghátul, jobbra)
    +36 30 737 9777
    info[kukac]napelemtechnika.hu

    Forgalmazott termékeink

    logo_napelemtechnika.png