
A fotovoltaikus rendszerek hatékonysága télen
Amikor napenergiáról beszélünk, azt képzeljük, hogy egy ilyen rendszer csak nyáron és tavasszal hatékony. Valójában a fotovoltaikus napelem panelek minden évszakban jövedelmező befektetést jelentenek. Télen is költséghatékony energiát biztosítanak, működésük nemcsak a közvetlen napsugaraktól, hanem sok egyéb tényezőtől is függ. Sőt, a hideg évszak előnyös lehet a napelem rendszer működésében is, ha szakmailag jól van felszerelve.
A nap és a hideg mítosza
A laikusok számára a nap és a hő a fotovoltaikus rendszer optimális működésének „motorja”. Azonban sem a hőmérséklet, sem a napsugarak nem garantálják a fotovoltaikus napelem rendszer hatékonyságát.
A fény intenzitása, a tartósan felhős égbolt alatt is jelenlévő fény a működés motorja. Vegyük például a túlnyomórészt csapadékos éghajlatú területeket, mint például Anglia vagy Németország, ahol ezek a rendszerek a lakosság és az ipari területek számára is életformát jelent, annak ellenére, hogy a nap nem süt olyan gyakran.
A hő sem meghatározó tényező a fotovoltaikus napelem rendszer működésében. Van egy másik mítosz, miszerint a panelek megsérülhetnek vagy meghibásodhatnak az alacsony hőmérséklet miatt, azonban fagyálló anyagból készülnek.
A fotovoltaikus panelek előnyei a hideg évszakban
- A hó egyszerre barát és ellenség
Ha a panelek körül hó van, az növelheti az elektromos áram termelését, mivel visszaveri a fényt, azonban a lerakodott túl vastag hóréteg megakadályozhatja, hogy a fény elérje a napelemet.
- Hőmérséklet
A fotovoltaikus napelem rendszer teljesítménye télen növelhető, elérve a meleg évszak termelésénél magasabb szintet is.
- A panelek nem megfelelő összeszerelése a telepítés során
Rendkívül fontos, hogy a fotovoltaikus paneleket az adott területen jártas szakemberek szereljék fel. A napelem rendszer helyes elhelyezése és tájolása garantálja a maximális hozamot a meleg és hideg évszakokban.